Sunday, August 21, 2011

Grocery Sales and coupon match-ups (Safeway and Winco)



Safeway Coupons and Deals Match Up for 8/17/11 - 8/23/11 (These deals may be applicable at Safeway, Dominck's, Vons, Carr's, Randall's Genuardi's, Tom Thumb, and other Safeway-owned stores). Many of you have emailed to tell me that the Tom Thumb ad should be almost the same as what is on sale at Safeway. Please compare your ads first and let me know if there are huge differences!! Thanks :)

Coupon Match Up 8/17/11 - 8/23/11:

Your city's prices and coupons may vary. This list is intended to be a guide for informational purposes only and not a guarantee - please verify your coupons and local store circulars before you go shopping and feel free to report any errors with a match up toreport@coupondivas.com - please include the specific coupon and/or item so it can be corrected. Thanks in advance!
Include the store name on your printable list by clicking on the Title Line below!
These deals may be applicable at Safeway, Dominck's, Vons, Carr's, Randall's Genuardi's, Tom Thumb, and other Safeway-owned stores
Less:$1/2 Classico Pasta Sauces 5/15/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price: $1.50 each wyb 2


Less:$1/1 Gain Products 8/14/2011 RP Insert (exp 9/30/2011) 
or:$0.50/1 Gain Laundry Detergent 7/10/2011 RP Insert (exp 8/31/2011) 
or:$1/1 Gain Laundry Detergent 7/10/2011 RP Insert (exp 8/31/2011) 
or:$2/1 Tide or Gain Powder Detergent 7/17/2011 SS Insert (exp 8/31/2011) 
Final price: As low as $3.99 wyb one or $3.99 wyb 3
Note:
 Catalina deal on these!! Buy One Gain Laundry detergent and 2 other Gain items, get $3 OYNO!  Try this deal- Buy one Gain Laundry detergent and two Gain dish soap at $1.99 each. You'll pay as low as $3.47 OOP for all 3 and get $3 OYNO! 


Less: 0.50/1 Gain Dishwashing Liquid 8/14/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Final Price: Free with doubling! $.49 without doubling! 
Note:
 Catalina deal on these!! Buy One Gain Laundry detergent and 2 other Gain items, get $3 OYNO!  Try this deal- Buy one Gain Laundry detergent and two Gain dish soap at $1.99 each. You'll pay as low as $3.47 OOP for all 3 and get $3 OYNO! 


Less:$1/2 Tree Top Products
Final Price: $1.49 each wyb 2


Less:$1/1 Welch's Grape Juice or Juice Blends 8/14/2011 SS Insert (exp 9/15/2011) 
Final Price: $.99
Note
: Watch for tearpads for buy 2 Welch's juice, get a free Welch's grape jelly.


Less:$0.50/1 Nestle Nesquik Product 6/5/2011 RP Insert (exp 8/28/2011) 
Final Price: Free with doubling; $.49 without doubling


Less:$0.25/1 Downy Liquid or Dryer Sheets 7/31/2011 P&G Insert (exp 8/31/2011) 
Final Price: $3.74 with tripling; $4.24 without tripling


Less:$0.50/1 Land O Lakes Spreadable Butter Products 
or:$0.40/1 Land O Lakes Spreadable Butter Products 8/7/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Final Price: As low as $.99 with doubling; $1.49 without doubling


Less:$1/1 Activia Yogurt 8/7/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price: $.88


Less:$1/1 Tombstone Pizza 8/14/2011 SS Insert (exp 9/17/2011)
Final price: $1.99


Less:$0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011) 
Final Price: $1.49 each wyb 2 with doubling; $1.74 each wyb 2 without doubling. 


Less:$0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 8/7/2011 SS Insert (exp 9/5/2011) 
Final Price: $1.38 each wyb 2


Less:$0.50/1 Peter Pan Peanut Butter All You, Sept 2011 (exp 11/15/2011) 
or:$0.50/1 Peter Pan Peanut Butter Use code 63829897
Final Price: $.69 with doubling; $1.19 without doubling


Less:$0.50/1 Wish-Bone or Western Dressing 7/31/2011 RP Insert (exp 8/28/2011) 
or:$1/2 Wish-Bone or Western Dressings 7/31/2011 RP Insert (exp 8/28/2011) 
Final Price: As low as $.50 with doubling; $1 without doubling


Less:$0.55/2 Hefty Plates or Cups 5/22/2011 RP Insert (exp 9/30/2011) 
Final Price: $1.12 each




 Prices and deals vary by store. If you find a good deal, please share it and the store you found it at. If you are new to shopping at Winco, please keep in mind that Winco does not publish a weekly ad or have a sales schedule, so you never know how long their sales last.
Check out their NEW Coupon Policy! Print a copy for your coupon binder!
– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!
– means this is when we stock up!!!
If we don’t star an item but it’s listed here, that means it is still a better deal than you would get at a superstore on any given day.

New Deals:

★ Boneless Pork Ribs $1.99/lbUse $2/2 lb fresh or previously frozen pork ribs printable couponFinal price $.99/lb WYB 2 lbs
★ Hormel Canadian Bacon $1.82
Use $1.50/1 printable coupon
Final price $.32!
★ Panamei Tillapia Fillets 32 oz $5.98
★ Salmon Fillets 32 oz $7.98
Boneless Pork Picnic Roast $1.89/lb
Beef Chuck Steak $2.68/lb
D’Anjou and Bartel Pears $.98/lb
★ Mangos $.78
★ Tomatoes $.78/lb
★ Green Peppers $.48/lb
★ Red Peppers $.68/lb
 Odwalla Bars $.88
Use $.35/1 coupon found in the June Issue All You magazine
Final price $.53
 Odwalla Juice $1.98
Use $.35/1 coupon found in the June Issue All You magazine
Final price $1.63
★ Xtra Scentsations Laundry Detergent 110 ld $4.78
★ Sunland Laundry Detergent 92 ld $4.98
 Wisk Laundry Detergent 32 ld $4.98 
Use $2/1 Wisk coupon RP-6/26

Final price $2.98 each
Brawny Paper Towels 8 Big Rolls $5.98 (marked on shelf for $7.72 but rings up as $5.98)
Buy 2
Use $1/2 RP-8/14
Final price $5.48 each
Welch’s Grape Jam $1.68
Use $.35/1
Final price $1.33
★ Dole Fruit Bowls 6 ct $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38 each
★ Kraft 1000 Island Dressing $.98
Buy 2
Use $1/2 RP-5/15 (EXP 8/12!!)
Final price $.48 each
Philadelphia Cooking Creme $2.67Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.92
La Burrita Corn Tortillas 12 ct $.98
Shasta 2 lt $.78
Propel Fitness Water $.48
Sundance Tea $.48
★ Heinz Vinegar 128 oz $2.48
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.98 each
Hunt’s Snack Pack Pudding $.96
Buy 3
Use $.45/3 SS-8/7
Final price $.81 each
 Don Pancho’s Tortilla Chips $1.18
Tostitos Tortilla Chips $1.98
King’s Hawaiian Rolls 4 pk $.78
 Cheez-Its Crackers $1.78
Buy 2
Use $1/2 Cheez-Its printable coupon
Final price $1.28
★ Bugles Corn Snacks $1.08
Use $.50/1 SS-7/10 Use $.60/1 printable couponFinal price $.58
★ Gardetto’s Snacks $1.08
Use $.60/1 printable couponFinal price $.48

 Other Deals:

 Home Dairies Cottage Cheese 24 oz $2.08
★ Pop Secret Popcorn $.98
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $.48 each
Cocoa Puffs Cereal $1.98Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.23
★ Bolis Icesticks Popsicles 10 ct $.68
Skippy Peanut Butter $2.12
Buy 2
Use $1/2 or $.75/1 RP-7/31 (different regions received different coupons)
Final price as low as $1.37 each
Betty Crocker Brownie Mix $.97
Buy 2
Use $.75/2 SS-6/26 (regional coupon-did not get in ID)
Final price as low as $.60 each
Pillsbury Grands Biscuits $1.18
Buy 2
Use $.30/2 printable coupon
Final price $1.03 each
Hamburger Helper $.98
Buy 4
Use $.80/4 printable coupon
Final price $.78 each
Sun Dish Liquid $.78
★ Sun Valley Fresh-cut Bacon $2.28/lb
Tenderbird Chicken Breasts 48 oz $5.98
Raw Shrimp 2lb bag $9.76
Lays Potato Chips $2.48
Newman’s Own Marinade $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38
★ Keebler Ice Cream Cones $1.98
Use $.50/1 peelie on product
Final price $1.48
Keebler Animal Crackers or Frosted Cookies $2.38
Use $.50/1 peelie on product
Final price $1.88
Home Dairies Sour Cream 16 oz $1.28
★ Dole Canned 100% Pineapple Juice 46 oz $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38 each
Nature Valley Granola Bars $1.78
Use $.75/2 printable coupon or $.75/2 SS-7/17
Final price $1.40 each WYB 2
Pop Chips $1.98
Betty Crocker Fruit Snacks $1.78
Use $.50/2 SS-7/17 or $.50/2 printable coupon
Final price $1.48 each WYB 2
Arizona Sweet Tea $.68
★ Kikkoman Soy Sauce $1.42
Use $1/1 printable coupon
Final price $.42
★ Nalley’s Hamburger Chip Pickles $1.62
Use $1/1 RP-6/26
Final price $.62
★ Thai Kitchen Instant Rice Noodle Soup $.90 
Use $1/2 printable coupon
Final price $.40 each WYB 2
French’s Mustard 20 oz $1.28Use $.30/1 SS-6/19
Final price $.98
 S&W Beans $.68Buy 3
Use $.75/3 printable coupon
Final price $.43 each
★ Shasta 12 pks $2.58
Buy 3
Use B2G1 FREE printable coupon
Final price $1.72 each
★ Bridgeford Monkey Bread $2.18
Use $.55/1 printable coupon
Final price $1.63
★ Breyers Blasts Ice Cream $2.98
Use $.75/1 printable coupon
Final price $2.23
★ Keebler Townhouse Crisps $2.28
Use $1/1 printable (no longer available) or $1/2 printable coupon
Final price as low as $1.28 each
Athenos Feta Cheese $3.48
Use $1/1 printable coupon
Final price $2.48each
Stephen’s Fry Sauce $2.48
Nalley Thin & Crispy Chips $.98
★ Newman’s Own Lemonade and Limeade $1.38
Use $.50/1 printable coupon
Final price $.88 each
Keebler Sandies Cookies $1.98
Buy 2
Use $1/2 printable coupon or $.50/1 peelie on product
Final price $1.48 each
Keebler Granola Fudge Bars $1.98
Use $.75/1 printable coupon (no longer available) or $.75/1 printable couponFinal price $1.23
Select General Mills Cereal (Trix, Cocoa Puffs) $1.98Buy 2
Use $1/2 SS-6/19
Final price $1.48 each
Fresh Cut Mozzarella or Cheddar Cheese $2.98/lb
Use $1/2 lbs printable coupon
Final price $2.28/lb
★ Mom’s Best Naturals Oatmeal $.78Use $.75/1 printable couponFinal price $.03
Gatorade $.78
Powerade $.78
★ Buitoni Refrigerated Pasta $1.94 
Use $1/1 printable coupon
Final price $.94
 Frigo String Cheese 12 ct $3.28
Use $.50/1 SS-5/1
Final price $2.78
Kern’s Nectar Juice $1.98
★ Hytop Frozen Lemonade Concentrate $.68
★ Chachies Fresh Salsa $1.48
★ Kellogg’s Pop-tarts 12 ct $1.98 
Buy 3
Use $2/3 printable coupon (no longer available)
Final price $1.31 each
★ Hytop Beans or Canned Tomatoes $.57
Sabra Hummus $3.38
Use $1/1 SS-6/26 or $1/1 tearpad near product
Final price $2.38
★ Wired Energy Drinks $.58
★ Hytop Hotdog or Hamburger Buns $.48
★ Hytop Milk: Skim, 1%, 2% 1 gal $2.23
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.48
Lipton Tea Bags $2.78$.50/1 RP-6/26
Final price $2.28
Mrs. Cubison’s Croutons $.98
Wishbone Dressings $1.48
Buy 2
Use $.75/2 printable coupon
Final price $1.11 each
Hawaiian’s Own Juice Concentrate $.82
Pringles $.98
Buy 3
$1/3 RP-6/26
Final price $.65 each
Idahoan Potato Pouches $.88
Buy 3
Use $.75/3 printable couponFinal price $.63 each
★ Tree Top Applesauce $1.43
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $.93 each
 Knorr Pasta and Rice Sides $.78 
Buy 3
Use $.75/3 printable coupon
Final price $.53 each!
Fresh Express Garden Salad $.98
★ Aunt Jemima Frozen Waffles $1.18
Buy 2
Use $1/2 printable coupon 
Final price $.68 each
★ McCormick Grill Mates Seasoning $.48
Hytop Mandarin Oranges $.48
★ V8 Fusion+Tea $2.78Use $1/1 V8 V-Fusion+Tea printable coupon
Final price $1.78
 Delimex Taquitos $3.98
Use $1/1 printable coupon 
Final price $2.98
 Tony’s Crispy Crust Pizza 10 oz $.98
Use $1/2 printable coupon
Final price $.48 each WYB2
Stouffer’s Party Size Lasagna $9.98
Use $1/1 printable coupon
Final price $8.98
Jiffy Corn Bread Mix $.45
★ American Falls Water 24 ct $2.78
Better Value Peaches 29 oz $1.08
Hytop Water Chestnuts $.38
Lindsay Olives $.98
★ Hytop Tomato Sauce $.27
Fresh Gourmet Croutons $.98
★ Juanita’s Tortilla Chips $1.68
★ Hytop White or Wheat Bread $.95
Nalley Chili $.86
Hytop Saltines $.98
Santiam Canned Veggies $.65
★ Del Monte Ketchup $.89
★ Fit ‘n Fruity Yogurt $.36
Spaghettios Canned Pasta $.93Buy 5
Use $.50/5 printable couponFinal price $.83
★ Blue Bonnet Margarine Cubes $.78
Farmhouse Flavored Pasta $.88
Cascade Pride Bread $1.48
V8 100% Vegetable Juice $2.48
Use $1/2 printable couponFinal price $1.98 each WYB2
 Carnation Evaporated Milk $.96Use $.50/2 printable coupon
Final price $.71 each WYB2
★ Oakdell Large Eggs (dozen) $1

Produce

★ Fresh Green Beans $1.48/lb
★ Black/Red Plums $.98/lb 
★ Nectarines and Peaches $.98/lb 
Granny Smith Apples $.78/lb 
Strawberries 2lb $3.98
Strawberries 1lb $1.98
★ Cantaloupe $.48/lb★ Green/Red Grapes $1.78/lb
★ Seedless Watermelon $.48/lb
★ 1/2 pint Blackberries or Raspberries $1.98
★ 2lb Bag Carrots $.98
Cauliflower $1.78 each
Small Grapefruit $.38 each
Green Onions $.38 a bundle
Iceberg lettuce $.78 a head

Broccoli Crowns $.98/lb
Jalapenos $.78/lbLimes $.20 each
Bananas $.52/lb
Yellow onions $.68/lb
Celery $.58/lb
Red/white Onion $.78/lb★ 2lb Bag Carrots $.88
★ 2 lb Bag Baby Carrots $1.98
Zucchini $.78/lb
Avocados $.98
★ Hot House Tomatoes $.88/lb★ Green Onions $.48 a bundle
Walla Walla Onions $.38/lb
Blueberries 18 oz $3.98

No comments:

Blog Archive