Saturday, August 13, 2011

Winco Deals as of 8/10


Winco Deals as of 8/10 {Cheap Ribs, Hormel, Heinz & MORE}

August 10, 2011
(Photo courtesy of Winco)
Here are the FAB deals this week at Winco! These prices come from the Fairview/Milwaukee store in Boise. Prices and deals vary by store. If you find a good deal, please share it and the store you found it at. If you are new to shopping at Winco, please keep in mind that Winco does not publish a weekly ad or have a sales schedule, so you never know how long their sales last.
Check out their NEW Coupon Policy! Print a copy for your coupon binder!
– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!
– means this is when we stock up!!!
If we don’t star an item but it’s listed here, that means it is still a better deal than you would get at a superstore on any given day.

New Deals:

★ Boneless Pork Ribs $1.99/lbUse $2/2 lb fresh or previously frozen pork ribs printable couponFinal price $.99/lb WYB 2 lbs
★ Hormel Canadian Bacon $1.82
Use $1.50/1 printable coupon
Final price $.32!
★ Panamei Tillapia Fillets 32 oz $5.98
★ Salmon Fillets 32 oz $7.98
Boneless Pork Picnic Roast $1.89/lb
Beef Chuck Steak $2.68/lb
D’Anjou and Bartel Pears $.98/lb
★ Mangos $.78
★ Tomatoes $.78/lb
★ Green Peppers $.48/lb
★ Red Peppers $.68/lb
 Odwalla Bars $.88
Use $.35/1 coupon found in the June Issue All You magazine
Final price $.53
 Odwalla Juice $1.98
Use $.35/1 coupon found in the June Issue All You magazine
Final price $1.63
★ Xtra Scentsations Laundry Detergent 110 ld $4.78
★ Sunland Laundry Detergent 92 ld $4.98
 Wisk Laundry Detergent 32 ld $4.98 
Use $2/1 Wisk coupon RP-6/26

Final price $2.98 each
Brawny Paper Towels 8 Big Rolls $5.98 (marked on shelf for $7.72 but rings up as $5.98)
Buy 2
Use $1/2 RP-8/14
Final price $5.48 each
Welch’s Grape Jam $1.68
Use $.35/1
Final price $1.33
★ Dole Fruit Bowls 6 ct $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38 each
★ Kraft 1000 Island Dressing $.98
Buy 2
Use $1/2 RP-5/15 (EXP 8/12!!)
Final price $.48 each
Philadelphia Cooking Creme $2.67Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.92
La Burrita Corn Tortillas 12 ct $.98
Shasta 2 lt $.78
Propel Fitness Water $.48
Sundance Tea $.48
★ Heinz Vinegar 128 oz $2.48
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.98 each
Hunt’s Snack Pack Pudding $.96
Buy 3
Use $.45/3 SS-8/7
Final price $.81 each
 Don Pancho’s Tortilla Chips $1.18
Tostitos Tortilla Chips $1.98
King’s Hawaiian Rolls 4 pk $.78
 Cheez-Its Crackers $1.78
Buy 2
Use $1/2 Cheez-Its printable coupon
Final price $1.28
★ Bugles Corn Snacks $1.08
Use $.50/1 SS-7/10 Use $.60/1 printable couponFinal price $.58
★ Gardetto’s Snacks $1.08
Use $.60/1 printable couponFinal price $.48

 Other Deals:

 Home Dairies Cottage Cheese 24 oz $2.08
★ Pop Secret Popcorn $.98
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $.48 each
Cocoa Puffs Cereal $1.98Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.23
★ Bolis Icesticks Popsicles 10 ct $.68
Skippy Peanut Butter $2.12
Buy 2
Use $1/2 or $.75/1 RP-7/31 (different regions received different coupons)
Final price as low as $1.37 each
Betty Crocker Brownie Mix $.97
Buy 2
Use $.75/2 SS-6/26 (regional coupon-did not get in ID)
Final price as low as $.60 each
Pillsbury Grands Biscuits $1.18
Buy 2
Use $.30/2 printable coupon
Final price $1.03 each
Hamburger Helper $.98
Buy 4
Use $.80/4 printable coupon
Final price $.78 each
Sun Dish Liquid $.78
★ Sun Valley Fresh-cut Bacon $2.28/lb
Tenderbird Chicken Breasts 48 oz $5.98
Raw Shrimp 2lb bag $9.76
Lays Potato Chips $2.48
Newman’s Own Marinade $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38
★ Keebler Ice Cream Cones $1.98
Use $.50/1 peelie on product
Final price $1.48
Keebler Animal Crackers or Frosted Cookies $2.38
Use $.50/1 peelie on product
Final price $1.88
Home Dairies Sour Cream 16 oz $1.28
★ Dole Canned 100% Pineapple Juice 46 oz $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38 each
Nature Valley Granola Bars $1.78
Use $.75/2 printable coupon or $.75/2 SS-7/17
Final price $1.40 each WYB 2
Pop Chips $1.98
Betty Crocker Fruit Snacks $1.78
Use $.50/2 SS-7/17 or $.50/2 printable coupon
Final price $1.48 each WYB 2
Arizona Sweet Tea $.68
★ Kikkoman Soy Sauce $1.42
Use $1/1 printable coupon
Final price $.42
★ Nalley’s Hamburger Chip Pickles $1.62
Use $1/1 RP-6/26
Final price $.62
★ Thai Kitchen Instant Rice Noodle Soup $.90 
Use $1/2 printable coupon
Final price $.40 each WYB 2
French’s Mustard 20 oz $1.28Use $.30/1 SS-6/19
Final price $.98
 S&W Beans $.68Buy 3
Use $.75/3 printable coupon
Final price $.43 each
★ Shasta 12 pks $2.58
Buy 3
Use B2G1 FREE printable coupon
Final price $1.72 each
★ Bridgeford Monkey Bread $2.18
Use $.55/1 printable coupon
Final price $1.63
★ Breyers Blasts Ice Cream $2.98
Use $.75/1 printable coupon
Final price $2.23
★ Keebler Townhouse Crisps $2.28
Use $1/1 printable (no longer available) or $1/2 printable coupon
Final price as low as $1.28 each
Athenos Feta Cheese $3.48
Use $1/1 printable coupon
Final price $2.48each
Stephen’s Fry Sauce $2.48
Nalley Thin & Crispy Chips $.98
★ Newman’s Own Lemonade and Limeade $1.38
Use $.50/1 printable coupon
Final price $.88 each
Keebler Sandies Cookies $1.98
Buy 2
Use $1/2 printable coupon or $.50/1 peelie on product
Final price $1.48 each
Keebler Granola Fudge Bars $1.98
Use $.75/1 printable coupon (no longer available) or $.75/1 printable couponFinal price $1.23
Select General Mills Cereal (Trix, Cocoa Puffs) $1.98Buy 2
Use $1/2 SS-6/19
Final price $1.48 each
Fresh Cut Mozzarella or Cheddar Cheese $2.98/lb
Use $1/2 lbs printable coupon
Final price $2.28/lb
★ Mom’s Best Naturals Oatmeal $.78Use $.75/1 printable couponFinal price $.03
Gatorade $.78
Powerade $.78
★ Buitoni Refrigerated Pasta $1.94 
Use $1/1 printable coupon
Final price $.94
 Frigo String Cheese 12 ct $3.28
Use $.50/1 SS-5/1
Final price $2.78
Kern’s Nectar Juice $1.98
★ Hytop Frozen Lemonade Concentrate $.68
★ Chachies Fresh Salsa $1.48
★ Kellogg’s Pop-tarts 12 ct $1.98 
Buy 3
Use $2/3 printable coupon (no longer available)
Final price $1.31 each
★ Hytop Beans or Canned Tomatoes $.57
Sabra Hummus $3.38
Use $1/1 SS-6/26 or $1/1 tearpad near product
Final price $2.38
★ Wired Energy Drinks $.58
★ Hytop Hotdog or Hamburger Buns $.48
★ Hytop Milk: Skim, 1%, 2% 1 gal $2.23
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.48
Lipton Tea Bags $2.78$.50/1 RP-6/26
Final price $2.28
Mrs. Cubison’s Croutons $.98
Wishbone Dressings $1.48
Buy 2
Use $.75/2 printable coupon
Final price $1.11 each
Hawaiian’s Own Juice Concentrate $.82
Pringles $.98
Buy 3
$1/3 RP-6/26
Final price $.65 each
Idahoan Potato Pouches $.88
Buy 3
Use $.75/3 printable couponFinal price $.63 each
★ Tree Top Applesauce $1.43
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $.93 each
 Knorr Pasta and Rice Sides $.78 
Buy 3
Use $.75/3 printable coupon
Final price $.53 each!
Fresh Express Garden Salad $.98
★ Aunt Jemima Frozen Waffles $1.18
Buy 2
Use $1/2 printable coupon 
Final price $.68 each
★ McCormick Grill Mates Seasoning $.48
Hytop Mandarin Oranges $.48
★ V8 Fusion+Tea $2.78Use $1/1 V8 V-Fusion+Tea printable coupon
Final price $1.78
 Delimex Taquitos $3.98
Use $1/1 printable coupon 
Final price $2.98
 Tony’s Crispy Crust Pizza 10 oz $.98
Use $1/2 printable coupon
Final price $.48 each WYB2
Stouffer’s Party Size Lasagna $9.98
Use $1/1 printable coupon
Final price $8.98
Jiffy Corn Bread Mix $.45
★ American Falls Water 24 ct $2.78
Better Value Peaches 29 oz $1.08
Hytop Water Chestnuts $.38
Lindsay Olives $.98
★ Hytop Tomato Sauce $.27
Fresh Gourmet Croutons $.98
★ Juanita’s Tortilla Chips $1.68
★ Hytop White or Wheat Bread $.95
Nalley Chili $.86
Hytop Saltines $.98
Santiam Canned Veggies $.65
★ Del Monte Ketchup $.89
★ Fit ‘n Fruity Yogurt $.36
Spaghettios Canned Pasta $.93Buy 5
Use $.50/5 printable couponFinal price $.83
★ Blue Bonnet Margarine Cubes $.78
Farmhouse Flavored Pasta $.88
Cascade Pride Bread $1.48
V8 100% Vegetable Juice $2.48
Use $1/2 printable couponFinal price $1.98 each WYB2
 Carnation Evaporated Milk $.96Use $.50/2 printable coupon
Final price $.71 each WYB2
★ Oakdell Large Eggs (dozen) $1

Produce

★ Fresh Green Beans $1.48/lb
★ Black/Red Plums $.98/lb 
★ Nectarines and Peaches $.98/lb 
Granny Smith Apples $.78/lb 
Strawberries 2lb $3.98
Strawberries 1lb $1.98
★ Cantaloupe $.48/lb★ Green/Red Grapes $1.78/lb
★ Seedless Watermelon $.48/lb
★ 1/2 pint Blackberries or Raspberries $1.98
★ 2lb Bag Carrots $.98
Cauliflower $1.78 each
Small Grapefruit $.38 each
Green Onions $.38 a bundle
Iceberg lettuce $.78 a head

Broccoli Crowns $.98/lb
Jalapenos $.78/lbLimes $.20 each
Bananas $.52/lb
Yellow onions $.68/lb
Celery $.58/lb
Red/white Onion $.78/lb★ 2lb Bag Carrots $.88
★ 2 lb Bag Baby Carrots $1.98
Zucchini $.78/lb
Avocados $.98
★ Hot House Tomatoes $.88/lb★ Green Onions $.48 a bundle
Walla Walla Onions $.38/lb
Blueberries 18 oz $3.98

No comments:

Blog Archive