Sunday, October 9, 2011

Winco Deals and coupon match ups as of 10/3


Winco Deals as of 10/3 {CHEAP Philadelphia Cream Cheese, Pompeian Red Wine Vinegar, Precious String Cheese, General Mills Trix Cereal and MORE!}

October 4, 2011
(Photo courtesy of Winco)
Here are the FAB deals this week at Winco! These prices come from the Fairview/Milwaukee store in Boise. Prices and deals vary by store. If you find a good deal, please share it and the store you found it at. If you are new to shopping at Winco, please keep in mind that Winco does not publish a weekly ad or have a sales schedule, so you never know how long their sales last.
Check out their NEW Coupon Policy! Print a copy for your coupon binder!
– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!
 – means this is when we stock up!!!
If we don’t star an item but it’s listed here, that means it is still a better deal than you would get at a superstore on any given day.

New Deals:

Strawberries 1lb $1.78
Broccoli Crowns $.98/lb
Raspberries $2.98
Seedless Watermelon $.38/lb
Hot House Tomatoes $.88/lb
Spinach $.79/bunch
Colossal Sweet Onion $.58 lb
★ Cheez-Its $1.78
Buy 2
Use $1/2 printable coupon and $1/2 RP-9/18
Final price $1.28 each
Tree Top Assorted Juices $1.98
Use $1/2 Printable Coupon
Final price: $1.48 WYB2
Skippy Peanut Butter $2.12
Buy 2
Use $.60/2 Printable Coupon
Final price:  $1.82
★ Philadelphia Spinach and Artichoke Cream Cheese $1.48
Use $1/2 Printable Coupon
Final price:  $.98 WYB2
★ Precious String Cheese $2.98
Use $1/1 SS-8/14
Final price: $1.98
General Mills Trix Cereal $1.98
Use $1/2 Printable Coupon
Final price:  $1.43 WYB2
Carnation Instant Breakfast $4.94
Use $1/1 Printable Coupon or $1/1 September Issue All You magazine
Final price:  $3.94
Beef Rib Eye Steak $4.98/lb
★ Pompeian Red Wine Vinegar $1.19
Use $.50/1 coupon on product
Final price:  $.69
★ Pompeian Olive Oil $4.78
Use $1/1 coupon on product
Final price:  $3.78
Pediasure (6 pack) $9.97
Use $3/1 Printable Coupon
Final price:  $6.97
★ Welch’s Squeezable Grape Jelly $1.89
Use $.55/1 SS-9/25
Final price:  $1.34
Bugles Corn Snacks $1.78
Use $.50/1 Printable Coupon or $.50/1 Printable Coupon
Final price:  $1.28
Campbell’s Soup (tomato and chicken noodle) $.60
Use $.40/3 Printable CouponFinal price:  $.47 WYB3
★ Martha White Muffin Mix $.98
Use $1/4 RP-8/8 (regional coupon)
Final price:  $.73 WYB4
Beef Top Round Roast $2.98/lb
Tai-Pei Stir Fry Creations $4.48
Use $1/1 Printable Coupon and $1/1 SS-10/2
Final price:  $3.48
Van’s Whole Grain Waffles $2.57
Use $1/1 Printable Coupon
Final price:  $1.57

Other Deals:

Yoplait Go-Gurts $1.98
Buy 2
Use $.75/2 Printable Coupon or $.75/2 GM-8/7 or $.75/2 Printable Coupon
Final price: $1.61
★ 8th Continent Soy Milk $2.75
Use $1/1 printable coupon or $1/1 RP-6/5
Final price: $1.75 each
Mondo Fruit Squeezers (6 pack) $.88
Capri Suns (Assorted Flavors) $1.98
★ Jiffy Corn Bread Mix $.50
★ Tio Pepes Churros $1.88
Use $.50/1 RP-9/25
Final price: $1.38
Cheerios $2.48
Buy 2
Use $1/2 Printable Coupon and $1/2 SS-9/25
Final price: $1.98 each
Tyson Anytizer Snack Bags $6.98
Use $1/1 SS-8/7 and $1/1 Printable Coupon (coupon IS still available!)
Final price: $5.98
Tyson Chicken Nuggets $4.92
Use $1/1 SS-8/21
Final price: $3.92
Gerber Graduates Pasta Pick-ups $1.42
Use $.55/1 Printable Coupon
Final price: $.87
Assorted Kellogg’s Cereals (Cocoa Krispies, Apple Jacks, Fruit Loops, etc.) $1.98
Buy 3
Use $1/3 RP-8/28
Final price: $1.65
Rhodes Cinnamon Rolls $2.98
Use $1/1 Printable Coupon and $1/1 RP-8/8
Final price $1.98
C&H Sugar 4 lb. bag $2.88
Use $.50/1 Printable Coupon
Final price: $2.38
★ Carnation Evaporated Milk $1.32
Use $.50/1 RP-9/25 and $.50/1 Printable Coupon 
Final price: $.82
★ Keebler Wheatable Nut Crisps $1.98
Use $1/2 Peelie
Final price: $1.48 each WYB2
Cholula Hot Sauce $2.28
Use $1/1 Printable Coupon
Final price: $1.28
Hillshire Farms Deli Meat $1.98
Use $.35/1 SS-9/18
Final price: $1.63
Pillsbury Ready to Bake Refrigerated Cookies $2.83
Use $1/2 Printable Coupon and $.75/2 SS-9/25
Price as low as: $2.33 WYB2
★ Kettle Brand Chips $1.58
Use $1/1 RP-9/25
Final price: $.58
Salmon Fillets $7.98
Gatorade $.78 each
Hawaiian Punch 1 gallon Juice Blends $1.97 each
Kool-Aid Jammers 10 pk $1.48
Van Camps Pork and Beans $.60
Eggo Frozen Waffles $1.88
Buy 2
Use $1/2 RP-8/7
Final price: 1.38 each
★ Reser’s Macaroni Salad $2.48
Use $1/1 printable coupon
Final price: $1.48
★ Totino’s Frozen Pizza $1.12
Buy 4 or Buy 2
Use $1/4 printable coupon or $.60/3 GM-10/2
Final price as low as: $.87 each
Pillsbury Toaster Strudel $1.88
Buy 2
Use $.50/2 Printable Coupon, or $.50/2 GM-9/11, or $.50/2 Printable Coupon
Final price: $1.63 each
★ Pork Sirloin $1.88/lb.
Ore-Ida Frozen Potato Products $2.28
Buy 3
Use $1/3 SS-8/21
Final price: $1.95 each
Hamburger Helper $.98
Buy 3
Use $.75/3 GM-9/11
Final price $.73 each
Ragu Pasta Sauce $1.48
Buy 2
Use $.75/2 RP-9/11
Final price: $1.11 each
 Kashi TLC Snack Crackers $2.48
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.48
★ Juanita’s Tortilla Chips Fiesta Bag $1.68
Farmhouse Rice or Noodles $.88
Select Theater Boxed Candy $.98
Johnson’s Baby Shampoo $2.65
Use $1/1 printable couponFinal price $1.65
Powerade $.78
1 Dozen Fresh Bagels $3.98
 Capri Sun 100% Juice $2.80
Yoplait Yogurt Cups $.50Buy 10
Use $1/10 Printable Coupon or $1/10 GM-10/2
Final price $.40 each
Fiber One Bars $2.28
Use $.40/1 printable coupon
Final price $1.88
★ Dole Fruit Bowls 6 ct $1.98
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.48 each
Sundance Tea $.48
★ Heinz Vinegar 128 oz $2.48
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.98 each
 Home Dairies Cottage Cheese 16 oz $1.78
Sun Dish Liquid $.78
Tenderbird Chicken Breasts 48 oz $5.98
Newman’s Own Marinade $1.88
Use $.50/1 RP-8/28
Final price $1.38
Lucerene Sour Cream 16 oz $1.28
Nature Valley Granola Bars $2.28
$.75/2 GM-10/2
Final price $1.91 each WYB 2
Arizona Sweet Tea $.77
★ Kikkoman Soy Sauce $1.42
Use $1/1 printable coupon
Final price $.42
 S&W Beans $.68Buy 2
Use$.50/2 RP-9/11
Final price $.43 each
★ Bridgford Monkey Bread $2.18
Use $.55/1 printable coupon
Final price $1.63
Keebler Townhouse Crisps $2.58
Use $1/1 printable (no longer available) or $1/2 printable coupon
Final price as low as $1.58 each
★ Hytop Canned Tomatoes $.57
★ Hytop Milk: Skim, 1%, 2% 1 gal $2.26
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.51
Idahoan Potato Pouches $.88
Buy 3
Use $.75/3 printable couponFinal price $.63 each
Tree Top Applesauce $2.24
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $1.74 each
★ McCormick Grill Mates Seasoning $.48
Hytop Mandarin Oranges $.50
★ V8 Fusion+Tea $2.98Use $1/1 V8 V-Fusion+Tea printable coupon
Final price $1.98
Stouffer’s Party Size Lasagna $10.98
Use $1/1 printable coupon and $1/1 SS-9/25
Final price $9.98
American Falls Water 24 ct $2.97
Hytop Water Chestnuts $.38
★ Hytop Tomato Sauce $.26
Mrs. Cubbison’s Croutons $.98
★ Hytop White or Wheat Bread $.95
Nalley Chili $.86
Hytop Saltines $.98
Santiam Canned Veggies $.65
★ Del Monte Ketchup $.98
★ Fit ‘n Fruity Yogurt $.36
★ Blue Bonnet Margarine Cubes $.88
Farmhouse Flavored Pasta $.88
Cascade Pride Bread $1.55
V8 100% Vegetable Juice $2.48
Use $1/2 printable couponFinal price $1.98 each WYB2
★ John Morrell Smoked Sausage $1.68
★ Morning Star Chicken Nuggets $2.56
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.56
★ Challenge Whipped Butter $1.54
Use $.55/1 printable couponFinal price $.99
Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice $2.98
★ El Monterey Burritos & Chimichangas $2.68
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.68
Act II Popcorn 3pk $.98
Keebler Granola Fudge Bars $2.74
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.99 each
Jiff Peanut Butter $2.48
Lloyd’s Shredded Pork BBQ $4.18
Use $.75/1 SS-8/28
Final price $3.18
Oakdell Large Eggs (dozen) $1.48
King’s Hawaiian Mini Sub Rolls $2.68
Use $.50/1 coupon found in the August Issue All You magazine
Final price $2.18
 Yoplait Smoothies $1.98
Use $1/1 printable coupon
Final price $.98
 Silk Soy Milk $2.78
Use $.75/1 printable coupon Final price as low as $2.03
★ Hershey’s Milk Chocolate Bar 6 pack 2.97
Buy 2
Use $1/2 printable couponFinal Price $2.97 each
Snapple Canned Beverages $.58
★ Shasta 2 Liter Bottles Soda $.78
Kerns 1/2 gallon Guava Nectar $1.98
★ Frank’s Red Hot Sauce $1.78
Use $.75/1 SS-8/28
Final price $1.03
Keebler Sandies $1.98
Buy 2
Use $.55/2 RP-9/18
Final price $1.71
Smucker’s Simply Fruit Spread $2.31
Buy 2
Use $1/2 RP-8/7
Final price $1.81
★ Ortega Whole Grain Taco Shells 10 count $1.48
Buy 2
Use $1/2 Peelie
Final price $.98
Chef Boyardee Ravioli $.87
Buy 2
Use $.50/2 Found in September issue All You magazine
Final price $.62
Fruit Roll-Ups $1.78
Buy 2
Use $.50/2 Printable Coupon and .50/2 GM-8/7
Final price $1.53
Pop Tarts $1.68
Buy  3
Use $1/3 RP-8/28
Final price as low as $1.35
Kellogs Fruit Snacks $1.78
Buy 2
Use $1/2 RP-8/7
Final price $1.28
Hormel Pepperoni $1.55
Buy 2
Use $.55/2 Printable Coupon
Final price $1.28
Freschetta Frozen Pizza $5.98
Buy 1 or 2
Use $1/1 Printable Coupon and $1/1 SS-9/25
Final price as low as $4.98
Ajax Laundry Detergent 40 Loads $2.97
Buy 2
Use $1/2 SS-8/14
Final price 2.47
Hostess Twinkies, Cupcakes, Chocwaves $2.28
Use $.50/1 Printable Coupon
Final price $1.78

Produce

★ 3lb Bag Carrots $2.98
Cauliflower $1.28 each
Small Grapefruit $.58each
Iceberg lettuce $.88 a head
Jalapenos $.78/lbLimes $.28 each
Bananas $.52/lb
★ Yellow onions $.48/lb
Celery $.48/lb
Red/white Onion $.68/lbZucchini $.98/lb
Avocados $.78 each
Cucumbers $.58 each
★ D’Anjou and Bartel Pears $.78/lb
★ Tomatoes on the Vine $1.28/lb
★ Cantalope $.48/lb
★ Fresh Green Beans $1.28/lb
Navel Oranges $1.48/lb
Sweet Corn $.38 each
★ Black/Red Plums $.98/lb
★ Green Bell Peppers $.48 each
Roma Tomatoes $.98/lb
Red & Green Grapes $1.48/lb
Honeydew Melon $.68/lb.
Gala Apples $.98/lb.
★ Peaches $1.48/lb
Nectarines $.98/lb
Butternut Squash $.68/lb
2 lb. Bag Mini Sweet Peppers $3.98

No comments:

Blog Archive