Posts

Showing posts from May 6, 2012

CVS $20 Challenge

Image
I totally scored at CVS today!

Here's what I got...

(20) Good n Natural Energy bars sale .99 each. I had (20) coupons for a free Energy bar (check out ebay for these coupons)
(8) 3 Musketeers bars .29 each on clearance (plus .75 extra care bucks back for my next visit when you by one Mars candy bar)
(7) Dawn Olay Hand Renewal dish soap. Had a reincheck on these from when they were on sale for .99 plus I had coupons for .50 (these were expired but CVS will take expired coupons with a reincheck, one of the only stores that I know of that will)
(2) Stride Gum 1.57 each
(2)Degree $1.27 each (There's a coupon for $2 off 2 deodorants in the coupon machine this week and yes you can get trail size)
(1) Secret $2.99 (had a $1 off coupon from the coupon machine that was from last week)
(1) 12pk Coke .99 (coupon for .99 12 pack when you spend $25,  pre-coupon total)
(2) Spoiled nail polishes on sale for .99each this week
Tresemme Conditioner .99 each
(3) Arizona Tea on sale for .66 each…

How to start a vegetable garden on the cheap!

Image
It's that time of the year again. Time to start thinking about getting your garden going. If you've never done a garden and don't know where to start here are a few tips that I learned along the way....

The first thing you are going to need to do is have some dedicated space for your garden. If you live in an apartment it may be more of a challenge but not impossible. It this is the case you will probably need to plant your garden in containers. Here's a great article on container gardening
http://containergardening.about.com/od/containergardening101/a/containerwhy.htm
Second step, get containers. You are going to need lots of them with good drainage. You can find these free sometimes at nurseries. The 6 packs are pretty much disposable anyway. They have so many plants that come in and a lot of these places would love to get rid of them. I got some a couple years back at a local nursery. They only charged me .25 a piece for the 5 gallons ones. I think I got like 30 of t…

Home-Made Carl's Jr. Hand Scooped Malt's

Image
Why pay almost $5 for a malt when you can do make them at home for less than $1 each (probably less if you buy the ice cream in the gallon tubs) Get out your magic bullet or blender. Add about 6 scoops of vanilla ice cream 1 cup of whole milk (more or less depending on how thick you like them)Add in 4-5 tablespoons of Ovaltine Malt mix. Top with a scoop of Cool Whip and you are done! Tastes just like an old fashioned malt! My son loves these! He can't get enough.  

What produce is in season? When is it cheapest?

If you are always wondering this. Here's a great way to save on produce. A list of what to buy and when!
Fresh Fruits and Vegetables, By the Month

Buy or Make: What Food Staples Are Cheaper to Make at Home?

Image
By ABC News Nov 4, 2011 8:47am Buy or Make: What Food Staples Are Cheaper to Make at Home?

Baby Idol contest!!!!!!

Please vote for my son he's in the Power 94 Baby Idol contest! It only takes a sec. to vote. Thank you!
http://www.power94radio.com/photos/baby-idol-2012/256815/

Walgreens Coupon Deals for Week of May 6th

Image
If you are a newbie to Walgreens shopping, make sure to check out my Walgreens Store guide. …And if the coupon jargon below starts to confuse you, take some time to read through the Coupon Newbie section. Also, as most of you know, Walgreens released a corporate coupon policy. You can view the policy here. Be sure to print a copy and bring it with you when you shop in case any issues should arise. You can also now print Walgreens Instant Value Coupons onlinehere.*NOTE: If you can find the monthly coupon booklet in-store, save your printer ink

Want to create your own custom printable shopping list?!
Simply click on the printer icon to the right of the post title and then follow the instructions to easily remove portions of the weekly deals that do not interest you. Then print and take with you to the store! **My favorite deals are highlighted in red!